Промени в Закона за счетоводството – 2008 г.

Сподели:

В Държавен вестник брой 69 от 05.09.2008 г. бе приет Закон за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, който влезе в сила от 05.09.2008 г.

Основни промени:

Има промяна в чл. 37а, с който се определя кога едно предприяте-майка не е задължено да съставя консолидиран финансов отчет по реда на чл. 37, ал. 2 от ЗС. Според допълнението в чл. 37а от ЗС, предприятието-майка не длъжно да изготвя консолидиран отчет за тази група, ако групата не превишава лимитите на две от трите условия, изброени в ЗС, а именно:

  • балансова стойност на активите към 31.12. на отчетната година – 3 милиона лева;
  • нетни приходи от продажби за отчетната година – 6 милиона лева;
  • средна численост на персонала за отчетната година – 80 души.

В създадената втора алинея на чл. 37а от ЗС става ясно, че се съставят консолидирани отчети за групата, въпреки, че не са изпълнени две от условията по чл. 37а от ЗС, когато някое от предприятията в групата е предприятие, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар. В този случай предприятието-майка съставя консолидиран финансов отчет на групата.

Чл. 24 от ЗС определя отговорностите на предприятието за съставянето, своевременното изготвяне, съдържанието и публикуването на финансови отчети, както и за съставянето на годишните доклади за дейността по реда на чл. 33 от ЗС. С това допълнение се регламентира отговорността на предприятието и за годишните доклади за дейността.

Съгласно направено допълнение в чл. 38 от ЗС, когато годишният финансов отчет подлежи на независим финаносв одит, в приложението се оповестяват начислените за годината суми за услугите, предоставяни от регистрираните одитори на предприятието, поотделно за:

  • независим финансов одит;
  • данъчни консултации;
  • други услуги, несвързани с одита;

Тази промяна е резултат от изискване, произтичащо от промените в Осма директива на Европейския съюз.

Важна промяна е направена в чл. 47, ал. 1 от ЗС, според който се носи наказателна отговорност на предприятията за нарушение на изискванията за съставяне на годишни, междинни и консолидирани финансови отчети.

Наказва се и нарушението на чл. 23, ал. 2 от ЗС за вярно и честно представяне на имуществото и финансовото състояние на предприятието, отчетения финансов резултатат, както и промените в паричните потоци и собствения капитал.

Направено е допълнение на допълнителните разпоредби на ЗС, като е добавена втора в параграф 1а.

В т. 12 е посочена дефиниция на понятието „обичайна дейност”, като са премахнати думите „които по своята същност не са инвестиционна или финансова дейност по смисъла на приложимите счетоводни стандарти”.

Тази промяна е направена, тъй като има предприятия, в които инвестиционната

или финансовата дейност са обичайна дейност.

В създадената точка 16 е дадена дефиниця на понятието регулиран пазар, като е направена препратка към Закона за пазарите и финансовите инструменти.

В Допълнителните разпоредби с параграф 1а, се определя, че със ЗС се въвеждат няколко нови разпоредби, а именно:

  • на Директива 2006/43/ на Европейския парламент и Съвета от 17.05.2006 г. относно задължителния одит на годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети, за изменение на Директиви 78/660 ЕИО и 83/349 на Съвета и за отмяна на Директива 84/ 253/ЕИО на Съвета;
  • на Директива 2006/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 14.06.2006 г. относно годишните счетоводни отчети на някои видове дружества;
  • на Директива 83/349/ЕИО на Съвета относно консолидираните счетоводни отчети;
  • на Директива 867/635/ ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети на банки и други финансови институции;
  • на Директива 916/674/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети и консолидирани счетоводни отчети на застрахователни предприятия;

Създадени са нови заключителни разпоредби, които правят промени в някои правила на Закона за корпоративното подоходно облагане, като е въведен нов параграф 6 със следното съдържание:

  • в чл. 27, ал. 1, т. 1 се към изброените счетоводни приходи, непризнати за данъчни цели, получени в резултат на разпределение на дивиденти от местни юридически, се добавят и приходите от дивиденти от чуждестранни лица, които са местни лица за данъчни цели на държавата-членка на Европйския съюз, или на друга държава – страна по споразуменито за Европейското икономическо пространство. Тези приходи не се облагат с корпоративен данък, тъй като не са признати за данъчни цели. В тази връзка са отменени следните членове от ЗКПО, третиращи горепосочената промяна: от чл. 100- чл. 106 включително от ЗКПО и от чл. 108 – чл. 111 включително от ЗКПО. Направена е промяна в чл. 194, ал. 3 от ЗКПО е създадена нова точка 3, в която се уточнява, че изискването за облагане с данък при източника, не се прилага на чуждестранно юридическо лице, което е местно юридическо лице за данъчни цели на държава-членка на ЕО, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство.
  • И не на последно място в преходните и заключителни разпоредби на ЗКПО е включен параграф 31, който е нов и според който предоставените обезпечения по реда на отменения чл. 109 се освобождават.

 

You cannot copy content of this page