Освобождаване от ДДС и мита при внос на стоки

Сподели:

Освобождаване от ДДС при внос на стоки

 

Съгласно чл. 172 от ЗДДС освободен от данък е вносът на стоки, за които в закон или международен договор, ратифициран и обнародван по съответния ред, е предвидено освобождаване на вноса от данъци, налози или други вземания (плащания, облагания) с ефект, еквивалентен на косвен данък, включително когато тези договори са финансирани със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.

В тази връзка разпоредбите, които регламентират освобождаване от ДДС при внос на стоки са чл. 665, ал. 1, т. 8 или съответно чл. 665, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за митниците (ППЗМ), при условията, посочени там, и чл. 172, ал. 1 от ЗДДС и чл. 105 от ППЗДДС.

Посочените разпоредби са във връзка с чл. 2 от Рамковото споразумение между Европейската общност и Р България за съдействие по Програмата ФАР и чл. 13 „Данъчно облагане и мита“, т. 2 от Приложение „А“ към Рамковото споразумение, съгласно която: „Вносът, който се извършва по договори за доставка, сключени между властите на получателя и финансирани от безвъзмездната помощ на ЕИО, ще получи разрешение за влизане на територията на получателя, без да подлежи на облагане с мита, вносни мита, данъци и фискални такси, имащи равностоен характер.“

Следва да се има предвид, че в случаите, когато проектите се финансират от други източници (т. нар. частно съфинансиране), горепосочените разпоредби не предвиждат освобождаване от дължимите държавни вземания и вносът на подобни стоки се извършва по общия ред. В тези случаи по отношение на заплатения данък върху добавената стойност, начислен от митническите органи при внос, приложим е общия ред за приспадане/възстановяване на данъчен кредит, регламентиран в глава седма на ЗДДС.

 

Ред за прилагане на освобождаването

 

За целите на митническото оформяне се прилага следната процедура: Съответните координиращи органи изпращат в Регионалната митническа дирекция (в състава на която е съответното митническо учреждение, извършващо митническото оформяне) писмени потвърждения за всяка конкретна доставка, че вносът е в изпълнение на Рамковото споразумение между Европейската общност и Република България за съдействие по Програмата ФАР.

Писмените потвърждения следва да съдържат данните, посочени в чл. 105, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност.

 

Писменото потвърждение трябва да съдържа:

1. наименование, дата на обнародване и дата на влизане в сила на международния договор, спогодба, споразумение, конвенция или др., във връзка с чието изпълнение е сключен договор с лицето вносител, и основанието за освобождаването;

2. наименованието на програмата или проекта, финансиран със средства в изпълнение на международния договор по т. 1;

3. номер, дата и предмет на договора, сключен в изпълнение на международния договор и съгласно който лицето по т. 4 е вносител, а възложител е координиращият орган;

4. наименование, седалище, адрес на управление, идентификационен номер (за чуждестранно лице – идентификационния му данъчен номер в страната, в която той е местно лице) на вносителя съгласно договора по т. 3;

5. вид, количество и стойност на внасяните стоки във връзка с изпълнението на договора по т. 3;

6. информация за лицата, които са упълномощени да подписват договори или да извършват плащания със средства, отпуснати по международния договор.

 

Към писменото потвърждение се прилагат копия на всички документи, необходими за митническото оформяне на стоките. Органът, координиращ изпълнението на съответния международен договор (министърът на финансите), писмено уведомява Централното митническо управление на Агенция „Митници“ за лицата, оторизирани да подписват писмените потвърждения по чл. 105, ал. 1 от ППЗДДС (ръководителите на съответните ИА), и изпраща копие на договора, сключен в изпълнение на международния договор. Директорът на регионалната митническа дирекция извършва проверка относно изпълнение на изискванията за освобождаване от плащане на данък по съответното писмено потвърждение. Когато при проверка се установи, че изискванията за освобождаване са налице, директорът на регионалната митническа дирекция уведомява началника на митническото учреждение, компетентно за митническото оформяне, че са налице основанията за освобождаване от данък при внос. Уведомлението се изпраща и до органа, координиращ изпълнението на международния договор. В случай на неизпълнение на изискванията за освобождаване директорът на регионалната митническа дирекция уведомява за това органа, координиращ изпълнението на международния договор.

Чл. 108 от ППЗДДС вменява задължението на основния изпълнител или координиращия орган до 15-о число на месеца, следващ всяко тримесечие на календарната година да представи в териториална дирекция на Националната агенция за приходите – София, информация за:

1. сключените през съответния период договори по чл. 107, ал. 3, т. 3 заедно с данните по чл. 107, ал. 3 за страните по всеки един от договорите, както и наименованието на програмата или проекта, в изпълнение на който са сключени;

2. лицата, които са упълномощени да подписват договори или да извършват плащания по програма или проект;

3. обща стойност на договорените и изплатените средства по сключените договори по чл. 107, ал. 3, т. 3 за покупка на стоки и услуги в България, както и за всеки един договор поотделно;

4. начина на финансиране на доставките.

 

Възможности за освобождаване от митни сборовe

 

Съгласно чл.28, ал. 1 от Закона за митниците,  условията, при които за определени стоки може да се прилага благоприятно тарифно третиране поради тяхното естество или специфично предназначение, се определят с Правилника за прилагане на закона за митниците (ППЗМ ). Когато се изисква разрешение, се прилагат разпоредбите на чл.92 и чл.93 от Закона за митниците.

 

Съгласно чл. 206.  (1)  от ППЗМ – Предоставянето на благоприятно тарифно третиране в съответствие с чл. 28 от закона се извършва с писмено разрешение, когато е предвидено, че стоките са предмет на митнически надзор за използването им по определено специфично предназначение. Когато стоки се поставят под режим внос с намалена или нулева ставка на митото поради специфичното им предназначение и действащите разпоредби изискват стоките да останат под митнически надзор в съответствие с чл. 88 от закона, писмено разрешение за ползване на режима е задължително за целите на митническия надзор за използването на стоките по определеното специфично предназначение.

(2) Исканията се подават писмено съгласно образеца по приложението към чл. 329, ал. 1 в регионалното митническо управление, в чийто район стоките ще се използват по определено специфично предназначение. Искане за подновяване или за промяна на издадено разрешение може да бъде подадено в свободна писмена форма.

 

С това становище се опитахме да Ви запознаем с най-общите текстове в българското законодателство по поставеното от Вас запитване, както и тяхното тълкуване от ЗДДС и ЗМ, и Правилниците за тяхното прилагане. При необходимост, би следвало да се направи задълбочен анализ на дейността, която смятате да извършвате и дали тя попада в хипотезите за освобождаване от ДДС и митни сборове, предвидени от ЗДДС, ППЗДДС, ЗМ и ППЗМ. В случай, че отговаряте на нужните законови изисквания, следва да се потърси съдействие от юристи за разясняване на процедурите, изготвяне на документи и придвижването им по надлежния ред.

 

 

 

 

You cannot copy content of this page