Бихме искали синтезирано да ви информираме за направените по-важни промени в данъчните закони и КСО, обнародвани с Държавен вестник, Брой 94 от 30.11.2012 г., в сила от 01.01.2013 г., както и въвеждането на единна данъчна сметка за фирмите.
По-долу може да се запознаете накратко с конкретните текстове от законите:
Изключително важна промяна е въвеждането на единна данъчна сметка за фирмите и физическите лица – Всяка фирма или гражданин ще може по електронен път да провери дали има неуредени плащания към държавата за данък общ доход, корпоративен данък, ДДС, социални осигуровки. Тогава ще заработи нова електронна услуга на сайта на Националната агенция за приходите (НАП). Поводът за качването на тези данни в интернет е, че от 1 януари следващата година се въвежда единна данъчна сметка, а с нея и единно платежно нареждане, с което ще се плащат всички публични задължения. Данните за задълженията ще са достъпни за всеки, който има персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис.
Някои от основните промени в Закона за корпоративното данъчно облагане, в сила от 01.01.2013 г.,са както следва:
- Една от съществените промени в ЗКПО е промяната във връзка с определяне на авансовите вноски:
– Не правят авансови вноски данъчно задължени лица, чиито нетни приходи от продажби не превишават 300 хил. лева за предходната година и от новоучредени лица, с изключение на новоучредени при преобразуване по ТЗ.
– Тримесечни авансови вноски правят данъчно задължени лица с нетни приходи от продажби от над 300 хил. лева до 3 млн. лева за предходната година.
– Месечни авансови вноски правят данъчно задължени лица с нетни приходи от продажби над 3 млн. лева за предходната година.
- От 01.01.2013 г. настъпват промени и във връзка с декларирането и внасянето на данъците при източника:
От 01.01.2013 лицата, задължени да удържат и внасят данък при източника по чл. 194 и чл. 195 от ЗКПО, декларират дължимия данък за тримесечието с декларация по образец в срок до края на месеца, следващ тримесечието.
- Друго много важно изменение е промяната на срока за внасянето на данъка върху разходите /представителните разходи, социалните разходи, разходите за ваучери за храна, разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност, разходите за вноски за допълнитено доброволно осигуряване и застраховане/. От 01.01.2013 г. данъкът върху разходите в размер на 10% ще се определя на база на годишна данъчна основа и ще се заплащат еднократно в срок до 31 март на следващата календарна година. С новите постановки на ЗКПО не настъпва промяна в начина и срока за деклариране наданъка върху разходите. Той ще се декларира с годишната данъчна декларация на данъчно задълженото лице до 31 март на следващата календарна година.
Другите изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане могат да се намерят в бр. 94 от 30.11.2012 г.– http://dv.parliament.bg/DVWeb/broeveList.faces
Някои от направените промени в ЗДДС в сила от 01.01.2013 г.:
- От 01.01.2013 г. възниква право на данъчен кредит за разходите за ремонт на нает актив, независимо от срока на ползването.
От 01.01.2013 г., съгласно създаването на нов актив от държател/ползвател на наетия или предоставен за ползване актив се приравнява на подобрение ( § 1, т. 32 от ПЗР на ЗДДС).
- Както и досега възниква право на данъчен кредит за разходите за подобрение на нает актив. Когато регистрирано лице извърши подобрение на нает актив на датата на фактическото връщане на актива с подобрението при прекратяване на договора за наем или преустановяване ползването на актива, възниква задължение за начисляване на ДДС. Ако това подобрение е предвидено, като условие и/или задължение по договора, то датата на данъчното събитие се определя, съгласно чл. 130 (като при бартер). Съгласно чл. 53, ал. 3 от ППЗДДС, при извършване на безвъзмездна облагаема доставка на услуга по чл. 9, ал. 2, т. 4 от закона начисленият данък е за сметка на доставчика (наемателя), а не на наемодателя, явяващ се получател на въпросната доставка.
- Изключително важно изменение в ЗДДС е отпадането на изискването седалките да са монтирани от производителя при определяне на броя на местата в лекия автомобил.
- От 01.01.2013 г. ще e налице право на данъчен кредит за наемна леки автомобили и мотоциклети, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на наетите мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали. Тези промени са регламентирани в чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС.
– Ако повече от 50 % от общата стойност на всички изпълнени от регистрирано по ЗДДС лице доставки през последните 12 месеца са от една или повече от изброените дейности:
1) транспортни и охранителни услуги;
2) таксиметрови превози;
3) отдаване под наем на леки автомобили и мотоциклети;
4) куриерски услуги;
5) подготовка на водачи на моторни превозни средства;
6) препродажба на леки автомобили и мотоциклети;
то лицето ще има право на данъчен кредит и за леки автомобили и мотоциклети, които не използва за тези дейности, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията им, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали. В тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит е налице от началото на месеца, следващ месеца, за който е изпълнено изискването за основна дейност.
- От 01.01.2013 г. ще бъде 45-дневен срокът за подаване на опис за наличните активи, придобити преди датата на регистрация по ЗДДС, за които може да се ползва данъчен кредит. За информация, до 01.01.2013 г. този срок беше 7-дневен.
- Създаден е нов чл. 111а, относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на правилата за фактуриране. За българските доставчици е важно да знаят, че трябва да прилагат правилата на документиране от глава единадесета от ЗДДС, когато извършват:
– доставка с място на изпълнение на територията на страната;
– доставка с място на изпълнение на територията на друга държава членка, ако нямат там обект, които взема участие в доставката или са установени там;
– доставки с място на изпълнение на територията на трета страна или територия;
Другите приети промени, могат да бъдат прочетени в бр. 94 на ДВ от 30.11.2012 г. – http://dv.parliament.bg/DVWeb/broeveList.faces
Промени в КСО, в сила от 01.01.2013:
- Много съществена промяна в КСО е промяната в срока за внасяне на осигурителни вноски за:
– трудови и приравнени към тях правоотношения;
– за извънтрудови правоотношения;
– за самоосигуряващите се лица;
· От 01.01.2013 г. осигурителните вноски следва да се внасят до 25-то число на месеца, следващ месеца през който е положен труда.
· Променени са сроковете за представяне на документи за изплащане на обезщетение за временна неработоспособност или трудоустрояване, бременност и раждане, отглеждане на малко дете. Тези срокове няма да зависят от изплащането на заплатите, внасянето на осигуровките и подаването на декларация обр. 1.
Съгласно новите изменения, от 01.01.2013 г. осигурителите следва да предоставят документите за изплащане на обезщетение за временна неработоспособност или трудоустрояване, бременности и раждане или за отглеждане на малко дете до 15-то число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението пред осигурителя.
От 01.01.2013 г. самоосигуряващите се лица ще следва да представят документите за изплащане на обезщетени за временна неработоспособност или трудоустрояване до 15-то число на месеца, следващ месеца, през който е издаден документа за временна неработоспособност или трудоустрояване. При изплащане на обезщетение за бременност и раждане и обезщетение за отглеждане на малко дете, самоосигуряващите се лица ще следва да представят документите до 15-то число на месеца, следващ този, от който се иска изплащане на обезщетението.
Изменения във връзка с бюджета на ДОО в сила от 01.01.2013 г.:
· Минимална работна заплата в сила от 01.01.2013 г. – 310,00 лв.
· За периода от 1 януари до 31 март 2013 г. минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване – 145 лв., а от 1 април 2013 г. – 150 лв.
· Определя се за 2013 г. размер на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване – 240 лв.
Определят се следните размери на месечния осигурителен доход за 2013 г.:
- минимален месечен размер на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно приложение № 1;
- минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, съобразно облагаемият им доход за 2011 г. като самоосигуряващите се лица:
– до 5400 лв. – 420 лв.;
– от 5400,01 до 6500 лв. – 450 лв.;
– от 6500,01 лв. до 7500 лв. – 500 лв.;
– над 7500 лв. – 550 лв.;
- минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители – 240 лв.;
- максимален месечен размер на осигурителния доход – 2200 лв.
- минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2011 г., както и започналите дейност през 2012 г. и 2013 г. е 420 лв.