Бихме искали синтезирано да ви информираме, относно промените в Закона за данъка върху добавената стойност, в сила от 01.01.2013 г.:
1. Определяне на място на изпълнение на доставка на услуги по отдаване под наем или предоставяне за ползване на превозни средства
В сила от 01.01.2013 г. в Закона за данъка върху добавената стойност е направена промяна относно правилото за определяне на мястото на изпълнение на доставка на услуги по отдаване под наем или предоставяне за ползване на превозни средства на данъчно незадължено лице. В чл. 23 е въведена нова ал. 4, според която мястото на изпълнение при доставка на услуга по отдаване под наем или предоставяне за ползване на превозни средства, която е различна от краткосрочен наем или краткосрочно предоставяне за ползване на превозни средства на данъчно незадължено лице, е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване. Мястото на изпълнение при доставка на услуга по отдаване под наем или предоставяне за ползване на плавателен съд, която е различна от краткосрочен наем или краткосрочно предоставяне за ползване на плавателен съд, за развлекателни и за спортни цели или за лични нужди на данъчно незадължено лице, независимо от чл. 23, ал. 4, е мястото, където плавателният съд за развлечение фактически е предоставен на разположение на получателя по доставката, когато тази услуга фактически се предоставя от доставчика от мястото на установяване на стопанската му дейност или от постоянен обект, разположен на това място.
2. Промени във връзка с подобрение на нает актив
От 01.01.2013 г. възниква право на данъчен кредит за разходите за ремонт на нает актив, независимо от срока на ползването.
От 01.01.2013 г., съгласно новите промени в ЗДДС, създаването на нов актив от държател/ползвател на наетия или предоставен за ползване актив се приравнява на подобрение ( § 1, т. 32 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС).
Както и досега възниква право на данъчен кредит за разходите за подобрение на нает актив. Когато регистрирано лице извърши подобрение на нает актив задължение за начисляване на ДДС възниква на датата на фактическото връщане на актива с подобрението при прекратяване на договора за наем или преустановяване ползването на актива. Ако това подобрение е предвидено, като условие и/или задължение по договора, то датата на данъчното събитие се определя, съгласно чл. 130 (като при бартер). Съгласно чл. 53, ал. 3 от ППЗДДС, при извършване на безвъзмездна облагаема доставка на услуга по чл. 9, ал. 2, т. 4 от ЗДДС, начисленият данък е за сметка на доставчика (наемателя), а не на наемодателя, явяващ се получател на въпросната доставка.
3. Промени, свързани с правото на ползване на данъчен кредит. Промени, свързани с правото на ползване на данъчен кредит за леки автомобили и мотоциклети.
Според разпоредбите на § 1, т. 18, в сила от 01.01.2013 г. „Лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е „лек автомобил“, автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. С тази промяна отпада изискването при определянето на броя места в лекия автомобил, седалките да бъдат монтирани от производителя.
От 01.01.2013 г., съгласно промените в чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС, за лицата, ще e налице право на данъчен кредит за наем на леки автомобили и мотоциклети, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на наетите мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали.
Ако повече от 50 % от общата стойност на всички изпълнени от регистрирано по ЗДДС лице доставки през последните 12 месеца са от една или повече от изброените дейности:
· транспортни и охранителни услуги;
· таксиметрови превози;
· отдаване под наем на леки автомобили и мотоциклети;
· куриерски услуги;
· подготовка на водачи на моторни превозни средства;
· препродажба на леки автомобили и мотоциклети;
то лицето ще има право на данъчен кредит и за леки автомобили и мотоциклети, които не използва за тези дейности, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията им, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали. В тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит е налице от началото на месеца, следващ месеца, за който е изпълнено изискването за основна дейност.
4. Промяна на срока за подаване на опис на наличните активи към датата на регистрация по ЗДДС
Направената промяна в чл. 74, ал. 2, т. 3, регламентира, че срокът за подаване на опис за наличните активи, придобити преди датата на регистрация по ЗДДС, за които лицето има право да ползва данъчен кредит след дата на регистрация по ЗДДС, вече е 45-дневен. Т.е. регистрационният опис по образец на наличните активи е съставен към датата на регистрация по този закон, но следва да бъде подаден не по-късно от 45 дни от датата на регистрация. До 01.01.2013 г. този срок беше 7-дневен. При дерегистрация и последваща регистрация на лицето, правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 76, не възниква и не може да се упражни от регистрираното лице, ако регистрационният опис е подаден след 45-ия ден от датата на повторната му регистрация по ЗДДС. (чл. 77, ал. 3)
5. Промени, свързани с корекция на данъчен кредит
В сила от 01.01.2013 г., в чл. 79, е приета нова ал. 8. В нея е регламентирано, че ако регистрираното лице, за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки или услуги не е ползвало данъчен кредит, тъй като те са били предназначени за дейност извън независимата икономическа дейност или за извършване на освободени доставки, но впоследствие промени предназначението – за облагаеми доставки по чл. 69, може да упражни право на данъчен кредит или да коригира (увеличи) размера на ползвания частичен данъчен кредит по ред и в размер, определени с Правилника за прилагане на ЗДДС. (чл. 79, ал. 8)
Регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.(чл. 79, ал. 3). В сила от 01.01.2013 г., когато лицето може да докаже, че унищожаването, липсата или брака не са по негова вина или по вина на лицето, което използва стоката, а са причинени от аварии или катастрофи, то то не би следвало да прави корекция по чл. 79, ал. 2. (чл. 80, ал. 2, т. 2)
6. Промени в условията и правилата за фактуриране на данъка върху добавената стойност и документиране на доставките по смисъла на закона
Считано от 01.01.2013 г., са променени условията и правилата за фактуриране на данъка върху добавената стойност с цел ясно да се посочи държавата-членка, чиито правила за фактуриране се прилагат. Направени са изменения по отношение третиране на трансграничните и националните доставки, както и електронното фактуриране. Считано от 01.01.2013 г., фактурите на хартиен носител и електронните фактури следва да се третират равнопоставено, независимо от избора на данъчно задълженото лице. В тази връзка е създаден е нов чл. 111а, според който документирането на доставки с място на изпълнение на територията на друга държава членка се извършва по реда на глава Единадесета, когато данъкът за доставката е изискуем от получателя и доставчикът е лице, за което са изпълнени едновременно следните условия:
1. лицето е установило независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на такова установяване или такъв обект – има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната;
2. лицето не е установено в държавата членка, на чиято територия е мястото на изпълнение на доставката, или неговият постоянен обект в тази държава членка не взема участие в доставката.(чл. 111а, ал. 2)
Документирането на доставка на стоки или услуги с място на изпълнение на територията на трета страна или територия се извършва по реда на глава Единадесета, когато доставчикът е установил независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на такова установяване или на такъв обект – има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната.(чл. 111а, ал. 3)
В чл. 114 е създадена нова ал. 8, в сила от 01.01.2013 г., според която в случаите, когато доставкат ана стоки или услуги е с място на изпълнение на територията на трета страна или територия (чл. 111а, ал. 3) издадената от данъчно задълженото лице – доставчик, фактура може да не съдържа следните реквизити:
· ставката на данъка, а когато ставката е нулева – основанието за прилагането й, както и основанието за неначисляване на данък;(чл. 114, ал. 1, т.12)
· размера на данъка (чл. 114, ал. 1, т. 13)
В чл. 113, са създадени две нови алинеи, които влизат в сила от 01.01.2013 г. Според чл. 113, ал. 12, електронни фактури и електронни известия към фактури се смятат за издадени на датата, на която доставчикът или друго лице, действащо от негово име, предостави фактурите и известията към фактурите, така че да могат да бъдат получени от клиента.
С влязлата в сила нова ал. 13, на чл. 113, ако данъкът за две или повече извършени доставки, става изискум през един и същ данъчен период, то може да бъде издадена сборна фактура.
Тази сборна фактура следва задължително да съдържа реквизитите по чл. 114, ал. 1, т. 9 – 15 от ЗДДС за всяка отделна доставка, отразена в сборната фактура. Сборната фактура се издава не по-късно от последния ден на месеца, през който данъкът за доставките е станал изискуем.
При вътреобщностни доставки, сборната фактура следва да бъде издадена не по-късно от 15-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие.
В сила от 01.01.2013 г. има промени, относно изискванията към фактурите.
В чл. 114, ал. 4 е регламентирано, че когато данъкът е изискуем от получателя, във фактурата не се посочват размерът на данъка и данъчната ставка. В този случай във фактурата се вписва „обратно начисляване“, както и основанието за това.
В сила от 01.01.2013 г., е важно да се има предвид, че всяко данъчно задължено лице е длъжно да осигурява автентичността по избран от него начин на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурите и известията към фактурите, издадени от него или от негово име, както и на получените от него фактури и известия към фактури, независимо от това дали са на хартиен носител, или в електронна форма. (чл. 114, ал. 6)
Считано от 01.01.2013 г., ако данъчната основа и данъкът не превишават 100 евро или тяхната равностойност в лева, фактурата може да не съдържа следните реквизити:
· ставката на данъка, а когато ставката е нулева – основанието за прилагането й, както и основанието за неначисляване на данък;(чл. 114, ал. 1, т.12)
· сумата за плащане, ако тя се различава от сумата на данъчната основа и на данъка; (чл. 114, ал. 1, т. 14)
· обстоятелствата, които определят стоката като ново превозно средство – при вътреобщностна доставка на нови превозни средства. (чл. 114, ал. 1, т. 15)
Изключение по чл. 114, ал. 7 е документиране на доставките с място на изпълнение на територията на друга държава – членка на Европейския съюз, на вътреобщностни доставки и на дистанционни продажби на стоки.
От 01.01.2013 г. в чл. 114, е създадена нова ал. 9, според която документирането на доставките с електронни фактури и електронни известия към фактури се извършва, при условие че това документиране се приема от получателя с писмено или мълчаливо съгласие.
Данъчно задълженото лице е длъжно да гарантира автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурата или известието към нея. За целта то е длъжно да упражнява всякакъв контрол на стопанската дейност, така че да осигурява надеждна одитна следа между фактурата или известието и доставката на стоките или услугите. (чл. 114, ал. 10)
Автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на електронна фактура и електронно известие към нея, се осигуряват, освен чрез контрол върху стопанската дейност от страна на данъчно задълженото лице, но и чрез следните примерни технологии:
· квалифициран електронен подпис по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис, или
· електронен обмен на данни. (чл.114, ал. 11)
Относно документиране на доставката на стоки по специалния ред на облагане на маржа, в сила от 01.01.2013 г. в чл. 148, е създадена нова ал. 1, която регламентира, че във фактурата и в известието към фактурата дилърът вписва „режим на облагане на маржа – стоки втора употреба“ или „режим на облагане на маржа – произведения на изкуството“ или „режим на облагане на маржа – предмети за колекции и антикварни предмети“. (чл. 148, ал. 1)
Документирането и отчитането на доставката на стоки по специалния ред на облагане на маржа се извършва по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
7. Изменения, свързани с чл. 26 „Данъчна основа при доставки на територията на страната“
В сила от 01.01.2013 г., е направена промяна в чл. 26 относно стойностите, необходими за изчисляване на данъчната основа, които са определни в чужда валута. Дефинирано е, че в този случай, данъчната основа се определя на базата на левовата равностойност на тази валута по курса, обявен от Българската народна банка към датата, на която данъкът е станал изискуем. Левовата равностойност на валутата може да бъде определена по последния обменен курс, публикуван от Европейската централна банка към момента, в който данъкът става изискуем. Конвертирането между валути, различни от еврото, се извършва, като се използва обменният курс на всяка от тези валути към еврото. (чл. 26, ал. 6)
Важно е да се отбележи и промяната в чл. 26, ал. 7, според която, когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги (плащането се извършва изцяло или частично в стоки или услуги), данъчната основа на всяка от доставките е пазарната цена на предоставяната стока или услуга, изчислена към датата на възникване на данъчното събитие за нея.
8. Други изменения
Направена е промяна в чл. 51 относно данъчно събитие и изискуемост при вътреобщностните доставки. В създадената нова ал. 6 е регламентирано, че при вътреобщностни доставки с продължителност за период, по-дълъг от един календарен месец, данъчното събитие настъпва в края на всеки календарен месец. За календарния месец на прекратяване на доставките данъчното събитие настъпва на датата на прекратяване на доставките. (чл. 51, ал. 6)
Направени са промени и в чл. 177 от ЗДДС, свързани с предотвратяване на злоупотреби с ДДС, когато доставчиците са нерегистрирани лица. Според разпоредбата на чл. 177, ал. 1, регистрирано лице – получател по облагаема доставка, отговаря за дължимия и невнесен данък от друго лице, доколкото е ползвало право на приспадане на данъчен кредит, свързан пряко или косвено с дължимия и невнесен данък.
Отговорността по чл. 177, ал. 1 се реализира, когато регистрираното лице е знаело или е било длъжно да знае, че данъкът няма да бъде внесен, и това е доказано от ревизиращия орган по реда на чл. 117 – 120 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Приема се, че лицето е било длъжно да знае, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. дължимият данък по чл. 177, ал. 1 не е ефективно внесен като резултат за данъчен период от който и да е предходен доставчик по облагаема доставка с предмет същата стока или услуга, независимо дали в същия, изменен или преработен вид, и
2. облагаемата доставка е привидна, заобикаля закона или е на цена, която значително се отличава от пазарната.(чл. 177, ал. 3)
За отстраняване на възникнали в практиката затруднения са направени някои редакционни и технически промени в ЗДДС.