1. Гражданският договор представлява споразумение на две страни наричани ВЪЗЛОЖИТЕЛ и ИЗПЪЛНИТЕЛ, според което ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ възлага на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, изпълнението на дадена задача, поръчка или услуга. Разликата между трудов и граждански договор е в това ,че тук няма работно място, няма работно време и се определя само срок за изпълнение на възложената задача.
Договорът задължително трябва да съдържа следните точки:
1. Общи условия на договора, в които се описва за какви услуги се сключва договора, размера на заплащането, което трябва да направи ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, и в какъв срок трябва да стане това заплащане.
2. Права и задължения на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, в които се включва срока, в който ИЗПЪЛНИТЕЛЯ е длъжен да издаде възложената му задача.
3. Права и задължения на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ, които включват правото на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ да прави проверка за статуса на изпълнение на поставените задачи. В тази точка се описват още задължения, с които ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ е длъжен да предостави на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, всичката необходима информация за безпрепятственото изпълнение на поставената задача.
Доходът по граждански договор се облага след като сумата се намали с нормативно признати разходи.
Процентите нормативно признати разходи са както следва:
· 40% – за авторски и лицензионни възнаграждения; доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството; хонорари на артисти и изпълнители, писатели, художници, журналисти и учени;
· 40% – за доходи от продажба на произведени или непреработени продукти от селското, горското, ловното и рибното стопанство;
· 10% – за доходи от наем;
· 25% – за доходи от упражняване на свободни професии и възнаграждения по извънтрудови правоотношения и по граждански договори.
След приспадане на нормативно признатите разходи се начисляват осигурителни вноски както следва:
· За сметка на изпълнителя в следните размери:
– За фонд Допълнително задължително пенсионно осигуряване – 2,20 %;
– За фонд Здравно осигуряване – 3,20;
– ДОД 10%
– За фонд Пенсии – 6,10 %;
– За фонд Допълнително задължително пенсионно осигуряване – 2,8 %;
– За фонд Здравно осигуряване – 4,8%
При изплащане на сумата се издава сметка за изплатените суми по образец.
Гражданският договор не се декларира в НАП, но в края на годината се подава данъчна декларация .
След приспадане на осигуровките, разликата се облага с плосък данък от 10%, които са за сметка на човека работил на граждански договор.