В кои случаи при разпределяне на дивидент се дължи данък при източника ?

Сподели:

Философията на този налог е, че данък трябва да плаща само крайният получател на средствата. Поради многообразието на платци на дивидент, държави, спогодби, възможност или не за плащане тук и т.н. трябва да се разгледа всеки конкретен случай и всеки конкретен доход, за да се види облагането.

Когато местно юридическо лице разпредели дивидент към местно физическо лице, то местното юридическо лице дължи данък при източника в размер на 5 %.

Когато местно юридическо лице разпредели дивидент към чуждестранно физическо лице, то местното юридическо лице дължи данък при източника в размер на 5 %./ Чл. 7 и чл. 38 от ЗДДФЛ /

Когато местно юридическо лице разпредели дивидент към местно юридическо лице , то данък при източнике не се дължи. Презумпцията е, че дружествата, които получават дивидент, също имат собственици и ако и на тях им се полагат дивиденти, ще се стигне до това един и същи финансов ресурс да се облага два пъти. Получавайки дивидента, предприятието майка отчита приход от съучастия, но в данъчната декларация този приход се вписва в намаленията и технически за него не се плаща данък печалба. Едва когато предприятието майка изплати дивидент на физически лица – собственици или акционери, тогава се дължи, удържа и внася данъкът.

Когато местно юридическо лице разпредели дивидент към чуждестранно юридическо лице, което е местно лице за данъчни цели на държава –членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство данък при източника не се дължи.

Когато чуждестранно юридическо лице, което е местно лице за данъчни цели на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство изплати дивиденти на местно физическо лице , тогава възниква въпросът имаме ли спогодба за избягване на двойното данъчно облагане с дадена страна и дали дивидентите са включени като доходи по тази спогодба. От тези параметри зависи и данъчното облагане на физическото лице. В чл. 76 от ЗДДФЛ е описана процедурата за ползване на данъчен кредит при облагането на доходи от чужбина. Важно е да има сключена спогодба или друг ратифициран договор и тези доходи да са включени (а те обикновено са) в този документ. В чл 78 и 79 от ЗДДФЛ са описани процедури за приспадане и възстановяване на данък платен в друга държава членка.

You cannot copy content of this page