Облагане с ДДС на стоките втора употреба и в частност на автомобилите втора употреба
В гл. 17 на ЗДДС е регламентирано облагането на доставки на стоки втора употреба, както и на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.
Всяко данъчно задължено лице, което в процеса на икономическата си дейност закупува, придобива или внася стоки втора употреба с цел да ги продаде, независимо от това дали лицето действа като комисионер по смисъла на ТЗ, се приема от закона за дилър на такива стоки.
Специалните разпоредби на гл. 17 от ЗДДС се прилагат за извършена от дилър доставка на стоки втора употреба, когато те са му доставени на територията на страната ( включително внесени ) или от територията на друга държава членка от някое от следните лица:
– данъчно незадължено лице;
– друго данъчно задължено лице като предмет на осбодена доставка по чл. 50 от ЗДДС;
– друго данъчно задължено лице, което не е регистрирано по българския ЗДДС;
– друг дилър, прилагащ специалния ред на облагане на маржа на цената
Място на изпълнение, данъчно събитие и изискуемост на данъка за доставките на стоки, за които се прилага специалният ред на облагане на маржа
Място на изпълнение на доставки на стоки, за които се прилага специален ред на облагане на маржа, е седалището или постоянният обект на дилъра, от което той извършва тези доставки.
Данъчното събитие на този вид доставки възниква съгласно общите правила на ЗДДС, като данъкът става изискуем на последния ден от данъчния период, през който е възникнало данъчното събитие за доставката. Данъкът се начислява с издаване на протокол.
Данъчна основа
Данъчна основа на доставка на стока според гл. 17 на ЗДДС е маржът на цената, който бива разликата, намалена с размера на дължимия данък, между:
– продажната цена, представляваща общата сума, която дилърът е получил или ще получи от клиенти или трето лице за доставката, включително субсидиите и финансиранията, пряко свързани с тази доставка, данъците и таксите, както и съпътстващите разходи за амбалаж, транспорт, комисиони и застраховки, начислени от доставчика на получателя, но без предоставените търговски отстъпки;
– сумата, която е платена или ще бъде платена за получените от лицата стоки, включително данъка по този закон, а когато стоката е внесена – данъчната основа при внос, включително данъка по ЗДДС
Данъчната основа не може да бъде отрицателна величина.
Данъчен кредит
Дилърът има право на данъчен кредит за придобитите или внесени от него други стоки и услуги, които използва само за извършването на доставки на стоки втора употреба, произведения на изкуството, колекционерски предмети и антики.
Дилърът няма право на приспадане на данъчен кредит за получени или внесени от него стоки, за които прилага специален ред на облагане на маржа.
Облагаемият оборот на дилъра от доставки на стоки по специалния ред на облагане на маржа е сборът от маржовете.
При дерегистрация дилърът дължи данък върху наличните стоки по гл. 17 от ЗДДС. Размерът на данъка се определя на база средния марж, реализиран от дилъра за последните 12 м. преди датата на дерегистрация.
Облагане на автомобилите втора употреба
Облагане на автомобилите втора употреба при внос от трета страна
Българските дилъри на употребявани автомобили ( автокъщите ) могат да придобиват автомобили втора употреба от трета страна, от България, или от доставчик, установен в друга държава членка на ЕС. В първия случай ще е налице данъчното събитие „ внос на стоки “ и за съответния автомобил ще бъде начислен ДДС от митническите органи. Този данък следва да се ползва като данъчен кредит по общия ред на ЗДДС. При продажбата на автомобила данъкът ще се начислява върху данъчната основа, формирана по общите законови правила, без същата да бъде съобразявана с данъчната основа при вноса на употребяваното МПС. При последваща продажба на автомобили втора употреба дилърът може да избере да приложи общия ред за облагане по ЗДДС или специалния ред на облагане на маржа на цената.
Ако за автомобили от внос се прилагат общите правила на ЗДДС, а не специалните норми за облагане на маржа на цената, то данъчната основа на доставката се определя по реда на чл. 26 и 27 от ЗДДС и не може да е по – ниска от данъчната основа при вноса на употребявания автомобил, а правото на данъчен кредит възниква и се упражнява в данъчния период, през който данъкът за последващата доставка на автомобила е станал изискуем.
Облагане на автомобилите втора употреба при придобиване от държава членка на ЕС
Когато старите автомобили се придобиват от доставчик, установен в държава членка на ЕС, са възможни няколко варианта.
Първо, доставчикът може да бъде физическо ( данъчно незадължено лице ). Тогава дилърът е длъжен да прилага специалния ред за начисляване на ДДС по гл. 17 от ЗДДС, но може да избере да облага продажбите си и по общите законови правила.
Но и в двата случая дилърът няма задължението да начислява ДДС ( с протокол ) за покупката на автомобилите, тъй като за него не е налице вътреобщностно придобиване на стоки и доставчикът няма регистрация за целите на ДДС в друга държава членка ( а и не действа като данъчно задължено лице ).
При втория вариант доставчикът е ю.л., прилагащо специалния ред на облагане на стоките втора употреба в държавата членка, където е установено, т.е. и той е лице дилър и действа като такъв. В този случай важи казаното по-горе относно покупката на автомобили втора употреба от физически лица, както по отношение избора на режим на облагане на продажбите, така и за липсата на задължение за начисляване на ДДС с протокол при придобиването на автомобилите. Дори и чуждестранният дилър да е регистриран за целите на ДДС в държава членка на ЕС – извършените от него продажби не са ВОП за българския дилър на употребявани автомобили на основание чл. 13, ал. 4, т. 1 от ЗДДС.
В третия случай доставчикът е регистриран за целите на ДДС в държава членка на ЕС, но не прилага дилърски режим за автомобилите втора употреба. Доставчикът извършва ВОД, а българският дилър – ВОП на автомобили. Това предполага самоначисляване на ДДС от българския търговец чрез издаване на протокол, подлежащ на отразяване в дневника на продажбите и в справката декларация за ДДС. Дилърът няма право на данъчен кредит за самоначисления данък, ако приложи специалния режим на гл. 17 от ЗДДС за така придобитите автомобили. Правото на данъчен кредит ще бъде налице, когато дилърът избере да прилага общия ред на ЗДДС за продажбите на така придобитите автомобили.
Облагане на автомобили втора употреба при придобиване в България от регистрирани по българския ЗДДС лица, които не прилагат специалния дилърски режим
Когато лице дилър купува употребявани автомобили от фирми с регистрация по българския ЗДДС, за (пре)продажбата им следва да прилага специалния ред на гл. 17 от ЗДДС, ако покупката се явява освободена доставка по чл. 50, т. 2 от ЗДДС. Ако за покупката на употребявания автомобил доставчикът, който е регистрирано лице, е начислил ДДС на дилъра, тъй като сделката не е освободена, то за (пре)продажбата дилърът трябва да прилага общия ред на ЗДДС. Правото на данъчен кредит по фактурата за покупката на автомобила се упражнява в периода на издаването (получаването), а данъчната основа на продажбата се формира съгласно чл. 26 от ЗДДС.