Изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане, в сила от 01.01.2013 г.

Сподели:

Бихме искали синтезирано да ви информираме относно промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, в сила от 01.01.2013 г.

Направени са някои съществени промени в Закона за корпоративното данъчно облагане, в сила от 01.01.2013 г., както следва:

1. Авансови вноски

Една от съществените промени в ЗКПО е промяната във връзка с определяне на авансовите вноски. Променен е прага на нетните приходи от продажби, при които лицата не следва да правят авансови вноски, както и регламента за внасянето на тримесечни и месечни авансови вноски.

· Не правят авнсови вноски всички данъчно задължени лица, чиите нетни приходи от продажби не превишават 300 хил. лева за предходната година, както и новоучредени лица, с изключение на новоучредени при преобразуване по ТЗ. За сравнение до 01.01.2013 г. прагът за не внасяне на авансови вноски беше 200 хил. лева.

· Тримесечни авансови вноски правят данъчно задължени лица с нетни приходи от продажби от над 300 хил. лева до 3 млн. лева за предходната година.

Тримесечните авансови вноски се изчисляват по формулата в чл. 87:

АВ тримесечна = ( Прогнозната данъчна печалба/4 ) х 10%

 

Тримесечните авансови вноски се внасят, както следва:

В срок до 15-ти април – за първо тримесечие;

В срок до 15-ти юли – за второ тримесечие;

В срок до 15-ти декември – за трето тримесечие;

За четвърто тримесечие не се прави авансова вноска.

· Месечни авансови вноски правят данъчно задължени лица с нетни приходи от продажби над 3 млн. лева за предходната година.

Месечните авансови вноски се изчисляват по формулата в чл. 86:

АВ месечна = ( Прогнозната данъчна печалба/12 ) х 10%

Месечните авансови вноски се внасят, както следва:

В срок до 15-ти април – за януари, февруари и март;

В срок до 15-то число на месеца, за който се отнасят – за месеците от април до декември;

Месечните или тримесечните авансови вноски за корпоративния данък ще се декларират при подаването на годишната данъчна декларация за предходната финансова година. Т.е. с годишната данъчна декларация по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане за 2012, се декларират определените авансови вноски за корпоративния данък за следващата финансова година – 2013 г. Както става видно от формулите за изчисляване на месечните и тримесечните авансови вноски, съответно в чл. 86 от ЗКПО и чл. 87 от ЗКПО, те ще се правят на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година.

Данъчно задължените лица могат да подават декларация по образец за намаляване или увеличаване на авансовите вноски, когато смятат, че те ще се отличават от дължимия годишен корпоративен данък. Намалението, съответно увеличението на авансовите вноски се ползва след подаването на декларацията. Декларация за намаляване/увеличаване на авансовите вноски, се подава и в случаите на преобразуване по реда на глава деветнадесета, когато е налице промяна в размера на определените от приемащото дружество след преобразуването авансови вноски. Декларацията се подава в срока за извършване на първата авансова вноска след преобразуването. (чл. 88 от ЗКПО)

В сила от 01.01.2013 г. надвнесеният корпоративен данък няма да може да бъде приспадан от последващи авансови и годишни вноски. Дружествата, които имат надвнесен корпоративен данък следва да искат ефективното му възстановяване по реда на чл. 129 от ДОПК и той да им бъде възстановен след проверка или ревизия.

2. Деклариране и внасяне на данъците при източника

От 01.01.2013 г. настъпват промени и във връзка с декларирането и внасянето на данъците при източника. От 01.01.2013 лицата, задължени да удържат и внасят данък при източника по чл. 194 от ЗКПО и чл. 195 от ЗКПО, декларират дължимия данък за тримесечието с декларация по образец в срок до края на месеца, следващ тримесечието.

Уеднаквени са и сроковете за внасяне на данъка при източника. Платците на доходи, удържащи данък при източника по чл. 194 от Закона за корпоративното подоходно облагане, са длъжни да внесат дължимите данъци в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е взето решението за разпределяне на дивиденти или на ликвидационни дялове. (чл. 202, ал. 1) Платците на доходи, удържащи данъка при източника по чл. 195, са длъжни да внесат дължимите данъци в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на дохода. (чл. 202, ал. 2). До края на 2012 г., ако лицата, получатели на дохода, бяха местни лица на страна, с която Република България има подписана Спогодба за избягване на двойно данъчно облагане (СИДДО), то данъкът при източника следваше да се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е начислен дохода, е взето решение за разпределение на дивиденти или ликвидационни дялове. Ако обаче лицата, получатели на дохода, бяха местни лица на страна, с която Република България нямаше подписана СИДДО, то срокът за внасяне на данъка беше края на месеца, следващ месеца, през който е начислен дохода, е взето решение за разпределение на дивиденти или ликвидационни дялове. Дължимият данък при източника се внася в съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация или където подлежи на регистрация платецът на дохода. Когато платецът на дохода по чл. 202, ал. 2 не е данъчно задължено лице и за доходите по чл. 12, ал. 3 от ЗКПО и чл. 12, ал. 8, т. 2, данъкът се внася от получателя на дохода в законоустановения срок (до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на дохода). Доходът доходът се смята за начислен от датата на получаването му от чуждестранното юридическо лице. Дължимият данък се внася в съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация или където подлежи на регистрация платецът на дохода. Когато платецът на дохода не подлежи на регистрация, данъкът се внася в Териториална дирекция на Националната агенция за приходите – София.

3. Данъци върху разходите

Друго много важно изменение е промяната на срока за внасянето на данъка върху разходите (представителните разходи, социалните разходи, разходите за ваучери за храна, разходите, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност, разходите за вноски за допълнитено доброволно осигуряване и застраховане). От 01.01.2013 г. данъкът върху разходите в размер на 10% ще се определя на база на годишна данъчна основа и ще се заплащат еднократно в срок до 31 март на следващата календарна година. (чл. 217 от ЗКПО) С новите постановки на ЗКПО не настъпва промяна в начина и срока за деклариране на данъка върху разходите. Той ще се декларира с годишната данъчна декларация на данъчно задълженото лице до 31 март на следващата календарна година.

4. Данък върху приходите на бюджетни предприятия

Данъкът върху приходите на бюджетните предприятия става годишен данък и да се внася еднократно в срок до 31 март на следващата година, а не ежемесечно, какъвто е досегашният ред. (чл. 253 от ЗКПО)

5. Данък върху дейността от опериране на кораби

Данъкът върху дейността от опериране на кораби става годишен данък и се внася еднократно в срок до 31 март на следващата година. Данъкът върху дейността от опериране на кораби съгласно сега действащия ред се внася ежемесечно в срок до края на следващия месец. (чл. 260 от ЗКПО)

6. Други изменения

Въведена е разпоредба, с която разходите за подкуп, изрично се посочват като непризнати за данъчни цели (чл. 26, т. 12).

Въведена е нова наказателна разпоредба, с която се предвиждат санкции за неспазване на реда и условията за отпечатване на ваучери за храна – необходимите реквизити, срок и т.н., както и техническа промяна в условията за издаване/отнемане на разрешенията за осъществяване надейност като оператор на ваучери за храна. Съгласно чл. 277а, ал. 3, лицата, неспазващи реда и условията за отпечатване на ваучери за храна се наказват с имуществена санкция в размер на номиналната стойност на предоставените ваучери за храна, но не по-малко от 2000 лв

You cannot copy content of this page