Бихме искали синтезирано да ви информираме относно измененията в Закона за акцизите и данъчните складове, в сила от 01.01.2013 г.
Основната част от промените, въведени със Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, са в сила от 17. 07. 2012 г. Мотивите за направените промени са във връзка с реализацията на концепцията за контрол на течните горива чрез изграждане на Информационна система на Агенция „Митници” и Информационна система за „Контрол на горивата” на Националната агенция за приходите (НАП). Целта е да се разработи интегрирана информационна система, която да обхваща всички акцизни стоки, т.нар. Българска акцизна централизирана информационна система (БАЦИС). По този начин се цели да се:
– автоматизира процеса по обмен на информация и контрол на цялостната верига при реализацията на акцизни стоки, както и обменът на информация по електронен път между двете приходни агенции.
– създаде реална възможност за обмен на данни между информационните системи на НАП и Агенция „Митници” за намаляване до минимум на риска от злоупотреби.
Въвеждането на постоянен контрол върху движението на акцизните стоки на територията на страната допринася за решаването до голяма степен на проблема с установяване на реалните получатели на акцизните стоки и за осъществяването на по-качествен контрол върху документално отчетените и фактически реализираните количества акцизни стоки по цялата верига от търговците до крайния потребител.
1. Промени относно реда за подаване на заявления, искания, отчети за бандероли, уведомления и др.
С направените промени, в сила от 01.04.2013 г. за данъчнозадължените лица е създадена възможност да подават по електронен път заявления, искания, отчети за бандероли, уведомления и др.
2. Промени в понятията в Закона за акцизите и данъчните складове
В чл. 4 са допълнени и прецизирани определенията, като са съзадени нови точки или за разширени поясненията към вече съществуващи такива, както следва:
– т. 15, в сила от 17.07.2012 г. се прави допълнително уточнение, че използването на плавателен съд или въздухоплавателно средство за спортни и развлекателни цели и за лични нужди също попада в обхвата на „частни развлекателни полети и плаване;
– т. 33, в сила от 17.07.2012 г., относно понятието „минералогични процеси“;
– т. 33а, в сила от 17.07.2012 г., относно понятието „металургични процеси“;
– т. 49, в сила от 01.04.2013 г., относно понятието „информационна система“. Според новата точка, „информационна система““ е централизирана система на Агенция „“Митници““ за регистриране на подаваните по електронен път документи;
– т. 50, в сила от 01.04.2013 г., относно понятието „регистриран електронен акцизен данъчен документ“. Според новата точка, „“Регистриран електронен акцизен данъчен документ„“, „“Регистрирано електронно дебитно или кредитно известие„“ и „“Регистриран електронен документ за удостоверяване на предназначението„“ са електронни документи, на които митническите органи са определили уникален контролен номер;
– т. 51, в сила от 17.07.2012 г., относно понятието „битови нужди“;
– т. 52, в сила от 17.07.2012 г., относно понятието „продажба на дребно“;
– т. 54, в сила от 17.07.2012 г., относно понятието „краен продукт“.
3. Промени, свързани с регистрация на специализирани малки обекти за дестилиране и на обекти за винопроизводство на малки винопроизводители
От 17.07.2012 г. влиза в сила промяна в чл. 57, ал. 1, според която собственици или наематели на обекти по чл. 56, ал. 1 (специализирани малки обекти за дестилиране; обекти за винопроизводство на малки винопроизводители), могат да бъдат лица, регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите или по законодателството на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и юридически лица, създадени въз основа на нормативен акт. Според новите разпоредби на ал. 2,която е в сила от 01.04.2013 г., лицата по чл. 57, ал. 1 подават искане за регистрация на обекта до началника на митницата по местонахождение на обекта преди започване на дейността. Искането може да се подава и по електронен път по ред, начин и във формат, определени с правилника за прилагане на закона.
4. Промяна в акцизните ставки
От 01.01.2013 г. за целите на прилагане на ставките по чл. 33, ал. 1, т. 1 – т. 4 освободените за потребление акцизни стоки се придружават от регистриран електронен документ за удостоверяване на предназначението, определен по ред, начин и формат с ППЗАДС.(чл. 33, ал. 3)
От 01.04.2013 г., за да може да се приложи разпоредбата на чл. 33а, ал. 4, освободените за потребление акцизни стоки трябва да се придружават от регистриран електронен документ за удостоверяване на предназначението, определен по ред, начин и формат с ППЗАДС. (чл. 33а, ал. 5)
5. Промени, относно документиране с акцизен данъчен документ
Направени са промени в документирането с акцизен данъчен документ, които са в сила от 01. 04. 2013 г. Въведено е задължение за лицензираните складодържатели, регистрираните по този закон лица, както и лицата по чл. 3, т. 4 и чл. 3, т. 5 да издават регистриран електронен акцизен данъчен документ. (чл. 84 и чл. 85а).
Направени са промени и в изискванията за задължителни реквизити на данъчните документи по смисъла на ЗАДС, като са създадени нови точки в чл. 84, ал. 6. Всеки данъчен документ, по смисъла на ЗАДС, задължително трябва да съдържа, освен досегашните задължителни реквизити (чл. 84, ал. 6, т. 1- т. 16) и следните задължителни реквизити, в сила от 01.04.2013 г.: основание за недължимост на акциза (т. 17)уникален идентификатор на контролна точка (т. 18); номер на транзакция (т. 19); административен референтен код на е-АД или номер на друг документ, с който са получени акцизните стоки (т. 20); стойност на увеличението/намалението на акциза (т. 21).
6. Други изменения
Създаден е нов чл. 85а, в сила от 01.04.2013 г. според който, при наличие на извънредни обстоятелства, когато информационната система на Агенция „“Митници““ не работи, се разрешава издаване на данъчни документи на хартиен носител. Случаите, в които се смята, че информационната система на Агенция „Митници“ не работи се определят с правилника за прилагане на ЗАДС (ППЗАДС). Когато бъде възстановена работата на системата на Агенция „“Митници““, лицата, освободили акцизни стоки с данъчен документ на хартиен носител, са длъжни в 7-дневен срок да го регистрират в информационната система на Агенция „“Митници““.
Промяната в чл. 88, ал. 2, в сила от 01.04.2013 г. регламентира, че в регистъра „Дневник на складовата наличност“, която се води от лицензираният складодържател, се отразяват произведените и/или складираните акцизни стоки, стоките, поставени под режим движение с отложено плащане на акциз, и стоките, освободени за потребление. Акцизните стоки – собственост на вложители, се посочват отделно от другите стоки и се разграничават по видове и по вложители.
Създаден е нов чл. 88а, в сила от 01.04.2013 г., който регламентира, че в срок до 31 януари всяка година, независимите малки пивоварни подават в компетентното митническо учреждение по местонахождението на данъчния склад информация за произведената през предходната година бира. Информацията се представя по градус Плато по видове бира на носител и по образец, предвидени в правилника за прилагане на ЗАДС. Тази информация може да се подава и по електронен път по ред, начин и във формат, определени с ППЗАДС.
Направени са промени в Административнонаказателните разпоредби, като повечето са влезли в сила от 17.07.2012 г. В сила от 01.04.2013 г. е единствено промяната в чл. 113а, относно нарушаване на разпоредбата на чл. 84, ал. 15 от ЗАДС, която е отменена, считано от 01.04.2013 г.
Направени са и други промени с прецизиращ и редакционен характер.